Dr. Dt. Duygu İNCİ
Pedodonti Uzmanı

 

 

İlk Diş Hekimi Muayenesi Öncesi

“KOKMA, HİÇ ACIMAYACAK” gibi cümleler kurulmamasına dikkat edilmelidir. Bu tür cümleler, çocuğun bilinçaltına acı ve korkunun yerleşmesine, bu durumun olabileceğine dair ihtimalle şartlanmasına neden olabilir.

Geçmişteki diş doktoru deneyimlerinden olumlu cümlelerle bahsedilmelidir. Eğer çocuk diş doktoruna gitmeyi reddederse dişlerinin çürüyüp, iğne ile çekilmek zorunda kalabileceğine dair korkutucu cümleler kurulmamalıdır. Çünkü bu işlemler gerekli hale gelerek onun tepkisi nedeniyle güçleşebilir.

Diş hekiminin sadece dişlere bakacağına dair sözler verilmemelidir. Çocuğun, hekimi dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleri ile bu durumun üstesinden gelmesine izin verilmelidir.

En zor tedavide bile, ilk ziyarette çocuk – hekim arasında oluşan güven duygusuyla bu deneyim kolayca aşılabilir.

En başarılı, acısız ve ucuz tedavi koruyucu tedavidir !

 

Erken Teşhis ve Koruyucu Tedavi

Dişleri korumak amacıyla belli zaman aralıklarıyla diş hekimi kontrolleri, oral hijyen eğitimi, YÜZEYEL FLOR UYGULAMALARI ve çürüğe meyilli diş kısımlarının (düz yüzeyler yada fissürlerde) koruyucu uygulamalar (Fissür örtücü veya Vernikler) ile örtülenmesi gerekmektedir. Karışık dişlenmenin başladığı dönemde radyografi ile diş gelişiminin kontrol edilmesi erken teşhis ve tedavi için faydalı olacaktır. Bu yaşlarda diş diziliminin ortodontik açıdan değerlendirilmesi ile, gelişim gösteren ortodontik sorunlar, önleyici müdehaleler ile tamamen giderilebilmektedir.

 

E-mail: dr.duyguinci@drduyguinci.com